Najnowszy numer „Abecadła zdrowia” jest już dostępny!

Znajdziecie w nim wiele ważnych i poruszających tematów.

Nasze czytelniczki na pewno zainteresuje artykuł przygotowany przez dr hab. Katarzynę Sikorską na temat ciąży u kobiet, które są nosicielkami wirusa HCV. Pani doktor pisze min. o konieczności przeprowadzenia leczenia przeciwwirusowego przed planowanym macierzyństwem.

Dla wszystkich naszych czytelników bardzo ciekawy może okazać się artykuł na temat relacji pacjent-lekarz. Autorka – psycholog kliniczny, Bogna Szymańska – opisuje, w jaki sposób tę samą sytuację terapeutyczną odbiera lekarz, a jak doświadcza jej pacjent. Dostrzeżenie i zrozumienie tych różnic może pomóc w zbudowaniu relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu. Warto także poznać podstawowe zasady skutecznej komunikacji, która sprzyja nawiązaniu przymierza terapeutycznego.

W najnowszym numerze zamieszczamy również kolejną inspirującą historię osoby zarażonej wirusowym zapaleniem wątroby, której udało się pokonać chorobę i osiągnąć wiele swoich celów życiowych. Pani Aneta Kurtz, która jest bohaterką reportażu pt. „Wzięłam z choroby to, co najlepsze” przyznaje, że determinacja konieczna w walce z chorobą pozwoliła jej stać się bardziej asertywną i zrealizować plan ukończenia studiów.

Tekst „Odcienie codzienności z HCV”, autorstwa Sebastiana Gawlika podsumowuje z kolei negatywne doświadczenia osób zakażonych wirusem HCV. Autor bloga HcvToNieWyrok.com pisze, że wiele zakażonych osób zmaga się z brakiem rzetelnych informacji, stygmatyzacją i strachem przed zarażeniem bliskich.

Jak zwykle w „Abecadle zdrowia” polecamy też tematy związane ze zdrową dietą. W najnowszym wydaniu znajdziecie artykuł na temat tego, jakie tłuszcze powinno się włączyć do zbilansowanej diety. Okazuje się bowiem, że nie każdy tłuszcz ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Tłuszcze wielonienasycone, obecne w olejach roślinnych są bardzo potrzebne naszemu organizmowi i obniżają poziom tzw. „złego cholesterolu”. Niektóre z tłuszczy nasyconych – np. masło, także zawierają istotne składniki pokarmowe; tłuszcz mleczny dostarcza min. witamin A i E.

Ostatni z tematów, który polecamy Waszej uwadze może przydać się w planowaniu urlopu. W kolejnej części naszego górskiego cyklu piszemy tym razem o Pieninach. Te malownicze góry są szczególnie piękne wiosną i jesienią. Jeśli ktoś z Was planuje więc urlop na wrzesień, zachęcamy do wędrówek po Pieninach.

Pełny numer nowego wydania znajdziecie pod poniższym linkiem. Zapraszamy do lektury!

http://wzwc.pl/application/files/5214/3652/4139/ABECADLO_NR2_2015_net.pdf