Światowy Dzień WZW

28 lipca będziemy w Polsce już po raz 5 obchodzili Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby. Ustanowione przez Światową Organizacje zdrowia święto to wyjątkowa okazja by mówić głośno na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania wzw typu C. W tym roku celem obchodów jest dotarcie do jak największej liczby osób na całym świecie i uświadamianie, że każdy ma wpływa na zapobieganie WZW. Ma w tym pomóc realizowana przez The World Hepatitis Alliance, - międzynarodową organizację pozarządową zrzeszająca ponad 280 instytucji pacjenckich, kampania pod hasłem „Zapobiegaj wirusowym zapaleniom wątroby: to zależy tylko od Ciebie”.

The World Hepatitis Alliance szacuje, że liczba wszystkich osób zakażonych wirusem typu B i C może sięgać 400 mln. Każdego dnia, na całym świecie aż 4 000 osób umiera z powodu wirusowych zapaleń wątroby. Dlatego organizacja zachęca do wzięcia udziału w viralowej akcji edukacyjnej. W tym roku każdy może stać się rzecznikiem walki z WZW. Wystarczy dodać swoje zdjęcie do interaktywnej mapy zamieszczonej na stronie WHA lub dodać hashtag #4000voices na Twitterze czy Facebook. Wasze zdjęcie profilowe automatycznie pojawi się na mapie z pozostałymi zdjęciami osób z całego świata, które wspierają akcję. Więcej informacji na temat akcji na stronie http://worldhepatitisday.org/en/4000-voices

Również w Polsce planowane są obchody Światowego Dnia WZW. Z tej okazji w 12 miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Akcję pod hasłem "Zbadaj się! Bądź świadomy!" realizuje Fundacja "Gwiazda Nadziei" - członek World Hepatitis Alliance (WHA) oraz European Liver Patients Associations.

„Obchodzony 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i zrobić prosty test z krwi, aby przekonać się, że jesteśmy zdrowi. To również doskonały moment, aby edukować całe społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności prowadzenia profilaktycznych badań– mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei", działającej na rzecz osób z chorobami wątroby.

Więcej informacji o akcji na stronie fundacji www.gwiazdanadziei.pl

1039-2.jpg

28 lipca głośno o WZW bedzie w Łodzi. Stowarzyszenie Hepa Help planuje organizację konferencji poświęconej tematyce wzwc. Więcej informacji na ten temat już niebawem na stronie www.hepahelp.pl